Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

January 19, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Boys Basketball

Thursday, Jan. 17

Mariner 67, North Fort Myers 30

Cape Coral 48, Cypress Lake 23

Bishop Verot 70, Gateway Charter 40

Friday, Jan. 18

Mariner 62, Lehigh 51

Fort Myers 78, Island Coast 43

Cape Coral 65, Ida Baker 50

Tuesday, Jan. 22

North Fort Myers at South Fort Myers, 7:30 p.m.

Dunbar at Cape Coral, 7:30 p.m.

Gulf Coast at Bishop Verot, 7:30 p.m.

Lehigh at Ida Baker, 7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 23

Mariner at Ida Baker, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 24

Island Coast at Cape Coral, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 25

Mariner at East Lee County, 7:30 p.m.

Cape Coral at Fort Myers, 8 p.m.

Bishop Verot at Dunbar, 7:30 p.m.

Saturday, Jan. 26

Charlotte at Bishop Verot, 7 p.m.

Girls Basketball

Friday, Jan. 18

Ida Baker at Sarasota, (n)

Tuesday, Jan. 22

Palmetto Ridge at Mariner, 7:30 p.m.

South Fort Myers at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Cape Coral at First Baptist Academy, 7:30 p.m.

Ida Baker at Lehigh, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 24

Estero at Mariner, 7:30 p.m.

Island Coast at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Fort Myers at Bishop Verot, 7:30 p.m.

Cape Coral at Ida Baker, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 25

East Lee County at Mariner, 7:30 p.m.

Cape Coral at Fort Myers, 6:30 p.m.

Seacrest at Bishop Verot, 7 p.m.

Boys Soccer

Thursday, Jan. 17

Lely 1, Mariner 0

South Fort Myers 1, Cape Coral 0

Friday, Jan. 18

Cape Coral 4, Ida Baker 2

District 4A-12 Tournament

Tuesday, Jan. 22

(5) Palmetto Ridge at (4) Ida Baker, 6 p.m.

Thursday, Jan. 24

Semifinals

P.Ridge-Baker winner at (1) Gulf Coast, 7 p.m.

(3) Fort Myers at (2) Barron Collier, 7 p.m.

Friday, Jan. 25

Championship: TBD at highest remaining seed, 7 p.m.

District 3A-11 Tournament

at Island Coast

Monday, Jan. 21

(4) Lemon Bay vs. (5) Cypress Lake, 10 a.m.

(6) North Fort Myers vs. (3) Mariner, noon

(2) South Fort Myers vs. (7) Island Coast, 2 p.m.

Wednesday, Jan. 23

Semifinals

Lemon Bay-Cypress winner vs. (1) Cape Coral, 5:30 p.m.

North-Mariner winner vs. South-Island Coast winner, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 25

Championship: TBD, 7 p.m.

Girls Soccer

District 4A-12

Thursday, Jan. 17

Championship: Barron Collier 1, Ida Baker 0

District 3A-11 at Mariner

Friday, Jan. 18

Championship: Mariner 4, North Fort Myers 2

Wednesday, Jan. 23

Regional Quarterfinals

Region 4A-3

Ida Baker at Lakewood Ranch, 7 p.m.

Venice at Barron Collier, 7 p.m.

Region 3A-3

North Fort Myers at Riverdale, 7 p.m.

Naples at Mariner, 7 p.m.

Region 2A-3

Cardinal Newman at Bishop Verot, 7 p.m.

Palm Beach Benjamin at Cardinal Mooney

Regional Semifinals

Region 1A-3

St. John Neumann at Evangelical Christian, 7 p.m.

Canterbury at C.S. Naples, 7 p.m.

Saturday, Jan. 26

Regional Semifinals

TBD

Wrestling

Jan. 18-19

Ida Baker, Mariner at Titan Duals, Golden Gate

Saturday, Jan. 26

LCAC Tournament at Island Coast

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web