Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

February 1, 2014
Cape Coral Daily Breeze

Boys Soccer

Regional Quarterfinals

Thursday, Jan. 30

Region 3A-4

Golden Gate at Cape Coral ppd.

mmokalee 2, Mariner 1 (2 OT)

Region 2A-3

Bishop Verot 2. Cardinal Mooney 0

Clewiston at DeSoto County, ppd.

Friday, Jan. 31

Region 3A-4

Golden Gate 2, Cape Coral 1 (PK, 5-4)

Region 2A-3

DeSoto County 5, Clewiston 3

Regional Semifinals

Feb. 4

Region 2A-3

Bishop Verot at DeSoto County, 7 p.m.

Regional Finals

Feb. 7

TBD

Girls Soccer

Regional Finals

Friday, Jan. 31

Region 3A-4

Naples at American Heritage, (n)

Region 2A-3

Bishop Verot 1, Tampa Prep 0, (OT)

FHSAA Finals

Feb. 5-8

at Melbourne

TBD

Boys Basketball

Wednesday, Jan. 29

Island Coast 35, Cape Coral 34

East Lee County 45, Mariner 44

Thursday, Jan. 30

Cape Coral at South Fort Myers, 7:30 p.m.

SWF Christian at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 31

Cape Coral at Canterbury, 6 p.m.

Mariner 59, Island Coast 55

Fort Myers 57, Bishop Verot 55

District 7A-11 Tournament

Tuesday, Feb. 4

(3) Gulf Coast at (2) Charlotte, 7 p.m.

(4) Riverdale at (1) Fort Myers, 7 p.m.

Friday, Feb. 7

Championship: TBD (at higher seed), 7 p.m.

District 6A-11 Tournament

Tuesday, Feb. 4

(5) Ida Baker at (4) North Fort Myers, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 5

Semifinals

Baker-North winner at (1) Port Charlotte, 7 p.m.

(3) Island Coast at (2) Venice, 7 p.m.

Friday, Feb. 7

Championship: TBD (at higher seed), 7 p.m.

District 6A-12 Tournament

Monday, Feb. 3

(5) Palmetto Ridge at (4) East Lee County, 7 p.m.

(6) Estero at (3) Barron Collier, 7 p.m

(7) South Fort Myers at (2) Naples, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 5

Semifinals

at Lehigh

Estero-Collier winner vs. South-Naples winner, 5 p.m.

Palmetto Ridge-East Lee winner vs. (1) Lehigh, 7 p.m.

Friday, Feb. 7

at Lehigh

Championship: TBD, 7 p.m.

District 5A-12 Tournament

Monday, Feb. 3

(5) Immokalee at (4) Cape Coral, 7 p.m.

(6) Cypress Lake at (3) Lely, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 5

Semifinals

at Golden Gate

Cypress-Lely winner vs. (2) Mariner, 5 p.m.

Immokalee-Cape winner vs. (1) Golden Gate, 7 p.m.

Friday, Feb. 7

at Golden Gate

Championship: TBD, 7 p.m.

Girls Basketball

District 6A-11 Tournament

Wednesday, Jan. 29

Semifinals

Port Charlotte 66, Island Coast 45

(2) Venice 61, North Fort Myers 45

Friday, Jan. 31

Championship: (2) Venice at (1) Port Charlotte, (n)

District 5A-12 Tournament

Wednesday, Jan. 29

Semifinals

at Cape Coral

Cypress Lake 45, Golden Gate 28

Cape Coral 47, Lely 26

Friday, Jan. 31

at Cape Coral

Championship: Cape Coral 63, Cypress Lake 26

District 4A-11 Tournament

at Dunbar

Wednesday, Jan. 29

(2) Bishop Verot 47,Oasis 24

(1) Dunbar 78, LaBelle 20

Friday, Jan. 30

Championship: (2) Bishop Verot vs. (1) Dunbar, (n)

Regional Quarterfinals

Feb. 6

TBD

Wrestling

Saturday, Feb. 1

District 2A-12

at Naples

Feb. 7-8

Region 2A-3

at Charlotte

Region 1A-3

at Berkeley Prep

Baseball

Preseason

Tuesday, Feb. 4

Mariner at Bishop Verot Classic

Ida Baker vs. Bishop Verot, 7 p.m.

Cape Coral vs. Estero at Riverdale Classic

Wednesday, Feb. 5

Lehigh at North Fort Myers, 7 p.m.

Thursday, Feb. 6

Mariner at Bishop Verot Classic

Ida Baker vs. Barron Collier at Bishop Verot, 4 p.m.

Cape Coral vs. Lemon Bay at Riverdale Classic

North Fort Myers at Island Coast, 7 p.m.

Softball

Regular Season

Tuesday, Feb. 4

Estero at Ida Baker, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 5

Charlotte at Mariner, 7 p.m.

Thursday, Feb. 6

Mariner at Island Coast, 7 p.m.

Ida Baker at Lehigh, 7 p.m.

Fort Myers at North Fort Myers, 7 p.m.

Tennis

Tuesday, Feb. 4

Ida Baker at Lehigh, 3:30 p.m.

North Fort Myers at Estero, 3:30 p.m.

Thursday, Feb. 6

Ida Baker at Mariner, 3:30 p.m.

(Boys) Oasis vs. Evangelical Christian, 4 p.m.

Friday, Feb. 7

Port Charlotte at North Fort Myers, 3:30 p.m.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web