Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

December 19, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Boys Soccer

Triton Invitational

Friday Dec. 20

at Mariner

3 p.m. - Mariner vs. LaBelle; Island Coast vs. University

6 p.m. - Island Coast vs. LaBelle

7:30 p.m. - Mariner vs. University

at Cape Coral Sports Complex

4 p.m. - Ida Baker vs. Immokalee; North Fort Myers vs. Lely; South Fort Myers vs. Barron Collier; Riverdale vs. C.S. Naples

7 p.m. - Ida Baker vs. Lely; North Fort Myers vs. Barron Collier, South Fort Myers vs. C.S. Naples; Riverdale vs. Immokalee

Saturday, Dec. 21

at Mariner

11:30 a.m. - Mariner vs. Immokalee; Island Coast vs. Lely

3:30 p.m. - Mariner vs. Barron Collier; Island Coast vs. Immokalee

at Cape Coral SportsComplex

11:30 a.m. - Ida Baker vs. Barron Collier; North Fort Myers vs. C.S. Naples; South Fort Myers vs. LaBelle; Riverdale vs. University

3:30 p.m. - Ida Baker vs. C.S. Naples; North Fort Myers vs. LaBelle; South Fort Myers vs. University; Riverdale vs. Lely

Girls Soccer

Triton Invitational

Friday Dec. 20

at Mariner

1:30 p.m. - Mariner vs. LaBelle; Island Coast vs. ECS

4:30 p.m. - Mariner vs. ECS; Island Coast vs. LaBelle

at Cape Coral Sports Complex

2:30 p.m. - Riverdale vs. Bishop Verot; South Fort Myers vs. Barron Collier; North Fort Myers vs. C.S. Naples; Ida Baker vs. Lemon Bay

5:30 p.m. - Riverdale vs. Barron Collier; South Fort Myers vs. C.S.Naples; North Fort Myers vs. Lemon Bay; Ida Baker vs. Bishop Verot

Saturday, Dec. 21

at Mariner

10 a.m. - Mariner vs. Bishop Verot; Island Coast vs. Barron Collier

1 p.m. - Mariner vs. C.S. Naples; Island Coast vs. Bishop Verot

at Cape Coral SportsComplex

10 a.m. - Riverdale vs.C.S. Naples; South Fort Myers vs. Lemon Bay; North Fort Myers vs. LaBelle; Ida Baker vs. ECS

1 p.m. - Riverdalevs. Lemon Bay; South Fort Myers vs. LaBelle; North Fort Myers vs.ECS; Ida Baker vs.Barron Collier

Boys Basketball

Wednesday, Dec. 18

Mariner 56, Cape Coral 39

Friday, Dec. 20

North Fort Myers at East Lee County, 8 p.m.

Oasis at Cape Coral, 7:30 p.m.

Mariner Christmas Tournament

Friday, Dec. 20

Charlotte vs. Estero, 4 p.m.

SWF Christian vs. Lehigh, 5 p.m.

Palmetto vs. Island Coast, 5:45 p.m.

Cypress Lake vs. Mariner, 7:30 p.m.

Saturday, Dec. 21

Consolation: Charlotte-Estero loser vs.Palmetto-Island Coast loser, 2:145 p.m.

Consolation: SWF Christian-Lehigh loser vs. Cypress Lake-Mariner loser, 4 p.m.

Semifinal: Charlotte-Estero winner vs. Palmetto-Island Coast winner, 5:45 p.m.

Semifinal: SWF Christian-Lehigh winner vs. Cypress Lake-Mariner winner, 7:30 p.m.

Monday, Dec. 23

7th place, 2:15 p.m.

5th place, 4 p.m.

3rd place, 5:45 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

City of Palms Classic

at Bishop Verot High School

Wednesday, Dec. 18

G1: Decatur Greenforest Christian 61, Orlando Oak Ridge 55

G2: Philadelphia Neumann-Goretti 90, Denver East 61

G3: Weston Sagemont 64, Bradenton IMG Academy 50

G4: Alpharetta (GA) Milton 67, Bishop Verot 39

G5: Jacksonville Providence vs. Bellflower (CA) St. John Bosco, (n)

Thursday, Dec. 19

G6: Consolation, Bishop Verot vs. Denver East, noon

G7: Alpharetta Milton vs. Montverde (FL) Academy, 1:40 p.m.

G8: Fairfax (VA) Paul VI vs. Miami Norland, 3:20 p.m.

G9: Apopka (FL) Wekiva vs. Plantation American Heritage, 5 p.m.

G10: G2 winner vs. G5 winner, 6:45 p.m.

G11: Marietta (GA) Wheeler vs. Houston Yates, 8:30 p.m.

G12: Brooklyn Lincoln vs. Decatur Greenforest Christian, 10:15 p.m.

Friday, Dec. 20

G13: Consolation, G8 loser vs. G1 loser, 10 a.m.

G14: Consolation, G11 loservs. G7 loser, 11:40 a.m.

G15: Consolation, G12 loser vs. G5 loser, 1:20 p.m.

G16: Oldsmar (FL) Christian vs. Wolfeboro (NH) Brewster Academy, 3 p.m.

G17: Quarterfinal, G8 winner vs. G11 winner, 4:45 p.m.

G18: Wichita Sunrise Christian vs. East London Barking Abbey, 6:30 p.m.

G19: Quarterfinal, G7 winner vs. G12 winner, 8:15 p.m.

G20: Chicago Whitney Young vs. Akron St. Vincent-St. Mary, 10 p.m.

Saturday, Dec. 21

G21: Challenge round, G6 loser vs. G13 loser, 9 a.m.

G22: Challenge round, G14 loser vs. G15 loser, 10:40 a.m.

G23: Consolation semi: G6 winner vs. G15 winner, 12:20 p.m.

G24: Consolation semi: G15 winner vs. G13 winner, 2 p.m.

G25: 5th Place semi: G19 loser vs. G10 loser, 3:45 p.m.

G26: 5th Place semi: G20 loser vs. G17 loser, 5:30 p.m.

G27: Semifinal, G10 winner vs. G19 winner, 7:15 p.m.

G28: Semifinal, G17 winner vs. G20 winner, 9 p.m.

Girls Basketball

Wednesday, Dec. 18

Cape Coral 66, Mariner 26

Friday, Dec. 20

North Fort Myers at East Lee County, 6:30 p.m.

Southwest Florida Santa Slam

at Oasis High School

Friday, Dec. 20

Ida Baker vs. Estero, 4 p.m.

Bayshore vs. Island Coast, 6 p.m.

Oasis vs. Hardee County, 8 p.m.

Saturday, Dec. 21

Ida Baker vs. Bayshore, 10 a.m.

Estero vs. Oasis, noon

Hardee County vs. Island Coast, 2 p.m.

TBD, 4 p.m.

TBD, 6 p.m.

TBD, 8 p.m.

Wrestling

Dec. 20-21

Oasis at Immokalee Invitational

Saturday, Dec. 21

Best of the West at Cape Coral

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web