Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

December 13, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Football

Wednesday, Dec. 11

John Carrigan Rotary South All-Star Classic

at Fort Myers HS

South 20, North 13

Week 16

Dec. 13-14

State Finals

Classes 8A, 7A, 6A, 5A

Boys Soccer

Wednesday, Dec. 11

Bishop Verot 1, Clewiston 1 (tie)

Thursday, Dec. 12

Cape Coral 5, Fort Myers 0

Bishop Verot 4, LaBelle 1

Friday, Dec. 13

Cape Coral at East Lee County, 7:30 p.m.

Mariner at Ida Baker, 7:30 p.m.

Island Coast at South Fort Myers, 7 p.m.

North Fort Myers at Lemon Bay, 7:30 p.m.

Monday, Dec. 16

Estero at Cape Coral, 7:30 p.m.

Tuesday, Dec. 17

East Lee County at Island Coast, 7:30 p.m.

Triton Invitational

Friday Dec. 20

at Mariner

3 p.m. - Mariner vs. LaBelle; Island Coast vs. University

6 p.m. - Island Coast vs. LaBelle

7:30 p.m. - Mariner vs. University

at Cape Coral Sports Complex

4 p.m. - Ida Baker vs. Immokalee; North Fort Myers vs. Lely; South Fort Myers vs. Barron Collier; Riverdale vs. C.S. Naples

7 p.m. - Ida Baker vs. Lely; North Fort Myers vs. Barron Collier, South Fort Myers vs. C.S. Naples; Riverdale vs. Immokalee

Saturday, Dec. 21

at Mariner

11:30 a.m. - Mariner vs. Immokalee; Island Coast vs. Lely

3:30 p.m. - Mariner vs. Barron Collier; Island Coast vs. Immokalee

at Cape Coral SportsComplex

11:30 a.m. - Ida Baker vs. Barron Collier; North Fort Myers vs. C.S. Naples; South Fort Myers vs. LaBelle; Riverdale vs. University

3:30 p.m. - Ida Baker vs. C.S. Naples; North Fort Myers vs. LaBelle; South Fort Myers vs. University; Riverdale vs. Lely

Girls Soccer

Wednesday, Dec. 11

Bishop Verot 3 Gulf Coast 2

Thursday, Dec. 12

Bishop Verot 7, LaBelle 0

Friday, Dec. 13

Cape Coral at East Lee County, 6 p.m.

Ida Baker at Mariner, 7:30 p.m.

Island Coast at South Fort Myers, 5 p.m.

Lemon Bay at North Fort Myers, 6:30 p.m.

Tuesday, Dec. 17

East Lee County at Island Coast, 6 p.m.

Triton Invitational

Friday Dec. 20

at Mariner

1:30 p.m. - Mariner vs. LaBelle; Island Coast vs. ECS

4:30 p.m. - Mariner vs. ECS; Island Coast vs. LaBelle

at Cape Coral Sports Complex

2:30 p.m. - Riverdale vs. Bishop Verot; South Fort Myers vs. Barron Collier; North Fort Myers vs. C.S. Naples; Ida Baker vs. Lemon Bay

5:30 p.m. - Riverdale vs. Barron Collier; South Fort Myers vs. C.S.Naples; North Fort Myers vs. Lemon Bay; Ida Baker vs. Bishop Verot

Saturday, Dec. 21

at Mariner

10 a.m. - Mariner vs. Bishop Verot; Island Coast vs. Barron Collier

1 p.m. - Mariner vs. C.S. Naples; Island Coast vs. Bishop Verot

at Cape Coral SportsComplex

10 a.m. - Riverdale vs.C.S. Naples; South Fort Myers vs. Lemon Bay; North Fort Myers vs. LaBelle; Ida Baker vs. ECS

1 p.m. - Riverdalevs. Lemon Bay; South Fort Myers vs. LaBelle; North Fort Myers vs.ECS; Ida Baker vs.Barron Collier

Boys Basketball

Thursday, Dec. 12

Cape Coral 61, Cypress Lake 42

Dunbar 56, Island Coast 52

Mariner 48, Immokalee 33

Friday, Dec. 13

Golden Gate at Cape Coral, 7:30 p.m.

Mariner at Cypress Lake, 7:30 p.m.

Venice at North Fort Myers, 7 p.m.

Everglades City at Oasis, 6:30 p.m.

Monday, Dec. 16

Lehigh at North Fort Myers, 7 p.m.

Friday, Dec. 20

North Fort Myers at East Lee County, 8 p.m.

Oasis at Cape Coral, 7:30 p.m.

Mariner Christmas Tournament

Friday, Dec. 20

Charlotte vs. Estero, 4 p.m.

SWF Christian vs. Lehigh, 5 p.m.

Palmetto vs. Island Coast, 5:45 p.m.

Cypress Lake vs. Mariner, 7:30 p.m.

Saturday, Dec. 21

Consolation: Charlotte-Estero loser vs.Palmetto-Island Coast loser, 2:145 p.m.

Consolation: SWF Christian-Lehigh loser vs. Cypress Lake-Mariner loser, 4 p.m.

Semifinal: Charlotte-Estero winner vs. Palmetto-Island Coast winner, 5:45 p.m.

Semifinal: SWF Christian-Lehigh winner vs. Cypress Lake-Mariner winner, 7:30 p.m.

Monday, Dec. 23

7th place, 2:15 p.m.

5th place, 4 p.m.

3rd place, 5:45 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

City of Palms Classic

at Bishop Verot High School

Wednesday, Dec. 18

G1: Orlando Oak Ridge vs. Decatur Greenforest Christian, 2:30 p.m.

G2: Philadelphia Neumann-Goretti vs. DenverEast, 4:15 p.m.

G3: Bradenton IMG Academy vs. Weston (FL) Sagemont, 6 p.m.

G4: Bishop Verot vs. Alpharetta (GA) Milton, 7:45 p.m.

G5: Jacksonville Providence vs. Bellflower (CA) St. John Bosco, 9:30 p.m.

Thursday, Dec. 19

G6: Consolation, G4 loser vs. G2 loser, noon

G7: Alpharetta Milton or G1 winner vs. Montverde (FL) Academy, 1:40 p.m.

G8: Fairfax (VA) Paul VI vs. Miami Norland, 3:20 p.m.

G9: Apopka (FL) Wekiva vs. Plantation American Heritage, 5 p.m.

G10: G2 winner vs. G5 winner, 6:45 p.m.

G11: Marietta (GA) Wheeler vs. Houston Yates, 8:30 p.m.

G12: Brooklyn Lincoln vs. Bishop Verot or G1 winner, 10:15 p.m.

Friday, Dec. 20

G13: Consolation, G8 loser vs. G1 loser, 10 a.m.

G14: Consolation, G11 loservs. G7 loser, 11:40 a.m.

G15: Consolation, G12 loser vs. G5 loser, 1:20 p.m.

G16: Oldsmar (FL) Christian vs. Wolfeboro (NH) Brewster Academy, 3 p.m.

G17: Quarterfinal, G8 winner vs. G11 winner, 4:45 p.m.

G18: Wichita Sunrise Christian vs. East London Barking Abbey, 6:30 p.m.

G19: Quarterfinal, G7 winner vs. G12 winner, 8:15 p.m.

G20: Chicago Whitney Young vs. Akron St. Vincent-St. Mary, 10 p.m.

Saturday, Dec. 21

G21: Challenge round, G6 loser vs. G13 loser, 9 a.m.

G22: Challenge round, G14 loser vs. G15 loser, 10:40 a.m.

G23: Consolation semi: G6 winner vs. G15 winner, 12:20 p.m.

G24: Consolation semi: G15 winner vs. G13 winner, 2 p.m.

G25: 5th Place semi: G19 loser vs. G10 loser, 3:45 p.m.

G26: 5th Place semi: G20 loser vs. G17 loser, 5:30 p.m.

G27: Semifinal, G10 winner vs. G19 winner, 7:15 p.m.

G28: Semifinal, G17 winner vs. G20 winner, 9 p.m.

Girls Basketball

Thursday, Dec. 12

Mariner 49, Immokalee 31

Cape Coral 67, Cypress Lake 41

Friday, Dec. 13

Cape Coral at Golden Gate, 7:30 p.m.

Cypress Lake at Mariner, 7:30 p.m.

North Fort Myers at Venice, 7 p.m.

Monday, Dec. 16

East Lee County at Mariner, 7:30 p.m.

North Fort Myers at SWF Christian, 6 p.m.

Wednesday, Dec. 18

Mariner at Cape Coral, 5 p.m.

Friday, Dec. 20

North Fort Myers at East Lee County, 6:30 p.m.

Southwest Florida Santa Slam

at Oasis High School

Friday, Dec. 20

Ida Baker vs. Estero, 4 p.m.

Bayshore vs. Island Coast, 6 p.m.

Oasis vs. Hardee County, 8 p.m.

Saturday, Dec. 21

Ida Baker vs. Bayshore, 10 a.m.

Estero vs. Oasis, noon

Hardee County vs. Island Coast, 2 p.m.

TBD, 4 p.m.

TBD, 6 p.m.

TBD, 8 p.m.

Wrestling

Saturday, Dec. 14

Cape Coral, Ida Baker, Mariner, North Fort Myers at Captain Archer Classic, Charlotte, 10 a.m.

Imagine, ECS, LaBelle at Oasis, 8 a.m.

Monday, Dec. 16

Oasis, SWF Christian, Estero at Evangelical Christian

Dec. 20-21

Oasis at Immokalee Invitational

Saturday, Dec. 21

Best of the West at Cape Coral

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web