Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

February 2, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Boys Basketball

Thursday, Jan. 31

Mariner 65, Estero 53

Ida Baker 75, Marco Island 63

Friday, Feb. 1

Island Coast 71, North Fort Myers 63

Saturday, Feb. 2

Fort Myers at Bishop Verot, 7:30 p.m.

Ida Baker at C.S. Naples, 6 p.m.

District 6A-13 Tournament

at South Fort Myers

Tuesday, Feb. 5

(4) Riverdale vs. (5) Ida Baker, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 6

Semifinals

Riverdale-Baker winner vs. (1) Fort Myers, 5 p.m.

(2) South Fort Myers vs. (3) Island Coast, 7 p.m.

Friday, Feb. 8

Championship: TBD, 7 p.m.

District 5A-13 Tournament

Monday, Feb. 4

(5) Cypress Lake at (4) North Fort Myers, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 6

Semifinals

Cypress-North winner at (1) Mariner, 7 p.m.

(3) Lemon Bay at (2) Cape Coal, 7 p.m.

Friday, Feb. 8

Championship: TBD (at highest seed), 7 p.m.

District 4A-11 Tournament

at Bishop Verot

Tuesday, Feb. 5

Clewiston vs. Gateway Charter, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 6

Semifinals

LaBelle vs. Dunbar, 6 p.m.

Clewiston-Gateway winner vs. Bishop Verot, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 8

Championship: TBD, 7 p.m.

District 3A-11 Tournament

Tuesday, Feb. 5

(5) Evangelical Christian at (4) Moore Haven, 7 p.m.

(7) Canterbury at (2) St. John Neumann, 7 p.m.

(6) Oasis at (3) Seacrest, 7 p.m.

Friday, Feb. 8

at Seacrest

Semifinals

ECS-Moore Haven winner vs. (1) C.S. Naples, 5:30 p.m.

Canterbury-Neumann winner vs. Oasis-Seacrest winner, 7 p.m.

Saturday, Feb. 9

at Seacrest

Championship: TBD, 7 p.m.

District 2A-10 Tournament

at SWF Christian

Tuesday, Feb. 5

Semifinals

(4) Afhachkee vs. (1) First Baptist Adacemy, 5 p.m.

(3) Community Christian vs. (2) SWF Christian, 7 p.m.

Friday, Feb. 8

Championship: TBD, 7 p.m.

Girls Basketball

District 6A-13 Tournament

at Ida Baker

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

Fort Myers 52, Island Coast 28

Ida Baker 59, Riverdale 50

Friday, Feb. 1

Championship: Fort Myers 63, Island Coast 40

District 5A-13 Tournament

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

Lemon Bay 50, North Fort Myers 47

Cape Coral 58, Cypress Lake 15

Friday, Feb. 1

Championship: Cape Coral 64, Lemon Bay 41

District 3A-11

Wednesday, Jan. 30

at C.S. Naples

Semifinals

St. John Neumann 60, Oasis 26

C.S. Naples 57, Seacrest 14

Friday, Feb. 1

at C.S. Naples

Championship: C.S. Naples 60, St. John Neumann 39.

Thursday, Feb. 7

Regional Quarterfinals

Region 6A-3

Ida Baker at Barron Collier, 7 p.m.

Gulf Coast at Fort Myers, 7 p.m.

Region 5A-3

East Lee County at Cape Coral, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 12

Regional Semifinals

TBD

Boys Soccer

Wednesday, Jan. 30

Regional Quarterfinals

Region 4A-3

Barron Collier 1, Manatee 0 (PK, 4-2)

Gulf Coast 4, Lakewood Ranch 1

Region 3A-3

Estero 2, Cape Coral 0

Immokalee 2, Mariner 1

Region 2A-3

LaBelle 2, Benjamin 1

Bishop Verot 3, King's Academy 2 (2OT)

Region 1A-3

Evangelical Christian 4, First Baptist 2

C.S. Naples 5, Canterbury 1

Saturday, Feb. 2

Regional Semifinals

Region 4A-3

Gulf Coast at Barron Collier, 7 p.m.

Region 3A-3

Immokalee at Estero, 7 p.m.

Region 2A-3

LaBelle at Bishop Verot, 7 p.m.

Region 1A-3

Evangelical Christian at C.S. Naples, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 5

Regional Finals

Friday, Feb. 8

State Semifinals

Girls Soccer

Friday, Feb. 1

State Semifinals

Class 4A

Lakewood Ranch at Melbourne, (n)

Class 1A

Evangelical Christian 3, Marathon 1

Feb. 8-9

FHSAA Finals at Melbourne

Wrestling

Saturday, Feb. 2

District 2A-11 at Venice

District 2A-12 at Naples

District A-11 at Bradenton Southeast

Feb. 8-9

Regional 2A-3 at Punta Gorda

Regional A-3 at Tampa Berkeley Prep

Baseball

Tuesday, Feb. 4

Preseason

Island Coast at Riverdale Classic, 4 p.m.

Wednesday, Feb. 5

Preseason

Cape Coral at Riverdale Classic

Mariner at Palmetto Classic, 7 p.m.

North Fort Myers at Ida Baker Classic

Oasis at First Baptist Classic

Thursday, Feb. 6

Preseason

Island Coast at Riverdale Classic, 7 p.m.

Friday, Feb. 7

Preseason

Cape Coral at Riverdale Classic

Mariner at Palmetto Classic, 7 p.m.

North Fort Myers at Ida Baker Classic

Oasis at First Baptist Classic

Softball

Monday, Feb. 4

Evangelical Christian at Cape Coral, 6 p.m.

Cypress Lake at Oasis, 4:30 p.m.

Tuesday, Feb. 5

Island Coast at Cypress Lake, 6:30 p.m.

East Lee County at Cape Coral, 6 p.m.

Wednesday, Feb. 6

Island Coast at Mariner, 7 p.m.

North Fort Myers at Fort Myers, 7 p.m.

Thursday, Feb. 7

Cape Coral at Island Coast, 6 p.m.

Mariner at South Fort Myers, 6 p.m.

Oasis at Gateway Charter, 5 p.m.

Friday, Feb. 8

Naples at Bishop Verot, 7 p.m.

Boys & Girls Tennis

Tuesday, Feb. 5

Cypress Lake at Cape Coral, 3:30 p.m.

Estero at North Fort Myers, 3:30 p.m.

Thursday, Feb. 7

Ida Baker at Mariner, 3:30 p.m.

Lemon Bay at Oasis, 3:30 p.m.

(Boys) Dunbar at Cape Coral, 3:30 p.m.

(Girls) Cape Coral at Dunbar, 3:30 p.m.

(Boys) Lehigh at Island Coast, 3:30 p.m.

(Girls) Island Coast at Lehigh, 3:30 p.m.

Friday, Feb. 8

Lehigh at North Fort Myers, 3:30 p.m.

 
 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web