Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

January 27, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Boys Basketball

Saturday, Jan. 26

Dunbar 55, Mariner 53

Monday, Jan. 28

LaBelle at Island Coast, 7:30 p.m.

Gulf Coast at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 29

Fort Myers at Mariner, 7:30 p.m.

East Lee County at Island Coast, 7:30 p.m.

North Fort Myers at Lehigh, 7:30 p.m.

South Fort Myers at Cape Coral, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 31

Estero at Mariner, 7:30 p.m.

SWF Christian at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 1

North Fort Myers at Island Coast, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 2

Fort Myers at Bishop Verot, 7:30 p.m.

Ida Baker at C.S. Naples, 6 p.m.

Girls Basketball

District 6A-13 Tournament

at Ida Baker

Tuesday, Jan. 29

(5) East Lee County vs. (4) Island Coast, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

East Lee-I.Coast winner vs. (1) Fort Myers, 5 p.m.

(2) Ida Baker vs. (3) Riverdale, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

Championship: TBD, 7 p.m.

District 5A-13 Tournament

Monday, Jan. 28

(5) Mariner at (4) Cypress Lake, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

(3) North Fort Myers at (2) Lemon Bay, 7 p.m.

Mariner-Cypress winner at (1) Cape Coral, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

Championship: TBD (at highest remaining seed), 7 p.m.

District 1A-9

Tuesday, Jan. 29

(7) Moore Haven at (2) St. John Neumann, 7 p.m.

(6) Evangelical Christian at (3) Oasis, 7 p.m.

(5) Canterbury at (4) Seacrest, 6:30 p.m.

Wednesday, Jan. 30

at C.S. Naples

Semifinals

Neumann-Moore Haven winner vs. ECS-Oasis winner, 5:30 p.m.

Canterbury-Seacrest winner vs. (1) C.S. Naples, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

at C.S. Naples

Championship: TBD, 7 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Jan. 30

Regional Quarterfinals

Region 4A-3

Manatee at Barron Collier, 7 p.m.

Gulf Coast at Lakewood Ranch, 7 p.m.

Region 3A-3

Cape Coral at Estero, 7 p.m.

Immokalee at Mariner, 7 p.m.

Region 2A-3

Benjamin at LaBelle, 7 p.m.

Bishop Verot at King's Academy, 7 p.m.

Region 1A-3

First Baptist at Evangelical Christian, 7 p.m.

Danterbury at C.S. Naples, 7 p.m.

Saturday, Feb. 2

Regional Semifinals

TBD

Girls Soccer

Saturday, Jan. 26

Regional Semifinals

Region 4A-3

Lakewood Ranch 1, Venice 0

Region 3A-3

Riverdale 3, Mariner 2

Region 1A-3

Evangelical Christian 3, C.S. Naples 1

Tuesday, Jan. 29

Regional Finals

Region 4A-3

Lakewood Ranch at Plant City, 7 p.m.

Region 3A-3

Osceola at Riverdale, 7 p.m.

Region 1A-3

Melbourne Central Catholic at Evangelical Christian, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

State Semifinals

TBD

Wrestling

Friday, Feb. 1

District A-12 at SWF Christian

Saturday, Feb. 2

District 2A-11 at Venice

District 2A-12 at Naples

District A-11 at Bradenton Southeast

Softball

Tuesday, Jan 29

Preseason

Island Coast at Cape Coral Classic

Ida Baker at Barron Collier Classic

Estero at Cape Coral Classic

Wednesday, Jan. 30

Preseason

North Fort Myers at Naples Classic

Thursday, Jan. 31

Preseason

Ida Baker at Barron Collier Classic

Island Coast at Cape Coral Classic

North Fort Myers at Naples Classic

 
 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web