Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

January 26, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Boys Basketball

Wednesday, Jan. 23

Mariner 78, Ida Baker 62

Thursday, Jan. 24

Island Coast 51, Cape Coral 42

Friday, Jan. 25

East Lee County 67, Mariner 57

Fort Myers 62, Cape Coral 46

Ida Baker 55, Evangelical Christian 54

Dunbar 59, Bishop Verot 55

Saturday, Jan. 26

Charlotte at Bishop Verot, 7 p.m.

Monday, Jan. 28

LaBelle at Island Coast, 7:30 p.m.

Gulf Coast at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 29

Fort Myers at Mariner, 7:30 p.m.

East Lee County at Island Coast, 7:30 p.m.

North Fort Myers at Lehigh, 7:30 p.m.

South Fort Myers at Cape Coral, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 31

Estero at Mariner, 7:30 p.m.

SWF Christian at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 1

North Fort Myers at Island Coast, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 2

Fort Myers at Bishop Verot, 7:30 p.m.

Ida Baker at C.S. Naples, 6 p.m.

Girls Basketball

Thursday, Jan. 24

Oasis 37, Immokalee 36

District 6A-13 Tournament

at Ida Baker

Tuesday, Jan. 29

(5) East Lee County vs. (4) Island Coast, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

East Lee-I.Coast winner vs. (1) Fort Myers, 5 p.m.

(2) Ida Baker vs. (3) Riverdale, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

Championship: TBD, 7 p.m.

District 5A-13 Tournament

Monday, Jan. 28

(5) Mariner at (4) Cypress Lake, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

(3) North Fort Myers at (2) Lemon Bay, 7 p.m.

Mariner-Cypress winner at (1) Cape Coral, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

Championship: TBD (at highest remaining seed), 7 p.m.

District 1A-9

Tuesday, Jan. 29

(7) Moore Haven at (2) St. John Neumann, 7 p.m.

(6) Evangelical Christian at (3) Oasis, 7 p.m.

(5) Canterbury at (4) Seacrest, 6:30 p.m.

Wednesday, Jan. 30

at C.S. Naples

Semifinals

Neumann-Moore Haven winner vs. ECS-Oasis winner, 5:30 p.m.

Canterbury-Seacrest winner vs. (1) C.S. Naples, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

at C.S. Naples

Championship: TBD, 7 p.m.

Boys Soccer

District 4A-12 Tournament

Thursday, Jan. 24

Semifinals

Gulf Coast 5, Ida Baker 0

Barron Collier 5, Fort Myers 1

Friday, Jan. 25

Championship: Barron Collier 2, Gulf Coast 1 (OT)

District 3A-11 Tournament

at Island Coast

Thursday, Jan. 24

Semifinals

Cape Coral 4, Cypress Lake 0

Mariner 1, South Fort Myers 0

Friday, Jan. 25

Championship: Mariner 1, Cape Coral 0

Wednesday, Jan. 30

Regional Quarterfinals

Region 4A-3

TBD at Barron Collier, 7 p.m.

Gulf Coast at TBD, 7 p.m.

Region 3A-3

Cape Coral at Estero, 7 p.m.

Immokalee at Mariner, 7 p.m.

Saturday, Feb. 2

Regional Semifinals

TBD

Girls Soccer

Wednesday, Jan. 23

Regional Quarterfinals

Region 4A-1

Lakewood Ranch 4, Ida Baker 1

Venice 1, Barron Collier 0 (2OT)

Region 3A-3

Riverdale 4, North Fort Myers 0

Mariner 3, Naples 1

Saturday, Jan. 26

Regional Semifinals

Region 4A-3

Venice at Lakewood Ranch, 7 p.m.

Region 3A-3

Mariner at Riverdale, 7 p.m.

Region 1A-3

Evangelical Christian at C.S. Naples, 7 p.m.

Tuesday, Jan. 29

Regional Finals

TBD

Friday, Feb. 1

State Semifinals

TBD

Wrestling

Saturday, Jan. 26

LCAC Tournament at Island Coast

Friday, Feb. 1

District A-12 at SWF Christian

Saturday, Feb. 2

District 2A-11 at Venice

District 2A-12 at Naples

District A-11 at Bradenton Southeast

Softball

Tuesday, Jan 29

Preseason

Island Coast at Cape Coral Classic

Ida Baker at Barron Collier Classic

Estero at Cape Coral Classic

Wednesday, Jan. 30

Preseason

North Fort Myers at Naples Classic

Thursday, Jan. 31

Preseason

Ida Baker at Barron Collier Classic

Island Coast at Cape Coral Classic

North Fort Myers at Naples Classic

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web